ĆUTOLOG / BOGDAN PETROVIĆ
Biti slobodan znači živeti po sopstvenoj meri, bez strahova i potrebe da se bilo kome ispovedaš.
Lično sam još u ranoj mladosti shvatio kako ne mogu biti bezgrešan, s obzirom na sve što sam planirao da uradim, ostvarim i osetim, već tada svestan da ću malo toga u životu raditi po pravilima koje nameće konzervativna sredina. Istovremeno sam odlučio da se zbog svojih grešaka nikome neću pravdati jer će moj Bog, onaj kog sam po svojoj volji, a jedino je tako ispravno, odabrao kao vrhovnog sudiju, uvek znati ako sam se o njega ogrešio. Osim toga, koncept greha sam jako rano i čini mi se na pravi način spoznao zahvaljujući babi Ruži koja me naučila nekim od najvažnijih životnih lekcija, pa i ovoj: Nisi grešan ako nekome ne pomogneš, jer nećeš uvek biti u prilici. Grešan si samo ako nekom u nečemu svesno odmogneš.
Vaspitan tako, odlučio sam da se u životu povlačim i sklanjam svaki put kada nisam u mogućnosti da nekome budem od koristi, kako mu ne bih još i smetao – da me ima, ali da sam neprimetan. Po istom principu sam odabrao i to da često ćutim ukoliko moje reči ne pomažu, ne edukuju ili ne dopiru do onog kome su namenjene. Kad god sam u mogućnosti, a sve češće jesam, izbegavam da vodim banalne razgovore ili da sebe bilo kome opisujem. Celog života težim tome da moji postupci govore umesto mene, a oduvek verujem da ništa što je mudro ili lepo nema potrebu da skreće pažnju na sebe. Verovatno se baš u tom uverenju skriva razlog moje odluke da u životu o sebi pričam malo i samo sa retkima.
U eri samopromocije u kojoj je brisanje granice između privatnog i javnog zahvaljujući rijaliti konceptu života trasiranog društvenim mrežama dovelo do toga da tračarenje i besciljno komentarisanje svega i svačega postane opšti vid komunikacije, moja svesna odluka je da ne trošim zalud svoje reči. Po cenu da me i zbog toga smatraju uobraženim i nesocijalnim, otvoreno priznajem da na pragu svoje četrdesete nemam ni vremena ni energije da se bavim banalnim, tabloidnim temama ili da razgovaram sa neinteligentnim ljudima. Takođe, ne osećam želju, a pogotovu ne potrebu, da drugima objašnjavam svoje postupke, otkrivam kuda se i zašto krećem, sa kim spavam, u koga sam zaljubljen, zašto sam kod kuće uvek u donjem vešu ili još češće bez njega, kakvu muziku slušam, zašto sve ređe gledam filmove i zašto većinu stvari, iako ne moram, radim sam…
Baš onda kada se od mene najviše očekuje da u društvu sebe verbalno opisujem ili pravdam, odlučio sam da prkosno ćutim.
Moja tišina je najpre stvar otpora nastalog kao posledica želje da ne učestvujem u kolektivnoj galami. Ukoliko je neophodno da se nadvikujem ili budem prost i nekulturan kako bi se moje reči čule, onda ne želim ni da ih izgovaram. Epoha buke u kojoj ljudi imaju strahovitu potrebu da viču, budu glasni, bahati i agresivni u svojoj komunikaciji, jer jedino tako uspevaju da prikriju sopstvene praznine dovodi dalje do toga da razgovori koji se vode postaju besmisleni, nedžentlmenski i bez trunke poštovanja prema sagovorniku. Uzmite mi to za zlo ako želite, ali ja u toj paradi ne želim da učestvujem.
Moje ćutanje je odbrana smislene komunikacije.
Svuda me ima, ali se trudim da budem neprimetan.
Ne predstavljam se, puštam ljude da me sami upoznaju, ako žele.
Doroteo je najbolje od mene i onih koje ja upoznam.
All images and materials are copyright protected and are the property of doroteo.rs
Comments (2)
Jovan
04/03/2021 at 14:55
BRAVO! BRAVO! BRAVO!
Jelena
18/03/2019 at 16:11
Koliko je ovo predivno napisano… ❤